Koudebrug: verschil tussen versies

Uit Agriwiki
Regel 1: Regel 1:
Een gedeelte van een gebouw dat grenst aan de buitenlucht waar de koude van buiten zonder enige belemmering naar binnen kan. [[Staal]], [[glas|enkelglas]], [[metselwerk|halfsteens tot steens muren]]. Een koudebrug bestaat uit een materiaal dat gemakkelijk warmte geleid. Een houtenkozijn is geen koudebrug omdat het hout een neutrale geleider voor warmte is.
+
Een koudebrug bestaat uit een materiaal dat gemakkelijk warmte geleid in tegenstelling tot zijn omgeving. Eigenlijk is de benaming warmtelek beter maar de benaming koudebrug is ingeburgerd. Hoe beter een gebouw geisoleerd is hoe groter het probleem van koudebruggen. In een geisoleerde gevel is een [[staal|staalkozijn]], een doorstekende [[beton|betonlatei]], enkel glas of ongeisoleerd [[metselwerk]] een koudebrug. Een houtenkozijn is geen koudebrug omdat het hout een neutrale geleider voor warmte is.
  
 
===Gevaar van koudebruggen en het voorkomen van koudebruggen===
 
===Gevaar van koudebruggen en het voorkomen van koudebruggen===
Een koudebrug is slecht voor de constructie en materialen van de koudebrug of vlak naast de koudebrug. Als het buiten koud is en binnen wordt de temperatuur omhoog gebracht ontstaat er condens op het koudste gedeelte van een koudebrug. Denk aan beslagen ramen en gecondenseerd staal wat drijfnat is als je het aanraakt. Zolang de condens weg geventileerd kan worden is er niet veel aan de hand. Het is in die gevallen vaak alleen wat hinderlijk. Beslaat een raam, zet het dan ook open, een beslagen raam geeft aan dat er geventileerd moet worden. Kan de condens niet weg geventileerd worden omdat de constructie opgesloten zit dan is er wel degelijk een probleem. Een stalen [[muuranker]] dat bevestigd is aan een vloerbalk in een [[Isoleren_van_een_gevel#Isoleren_aan_de_binnenzijde|na geïsoleerde ruimte (aan de binnenzijde)]] is een gevaarlijke koudebrug. Het staal en het hout steken door de isolatie waardoor het staal (koudste punt door geleiding van buitenaf) kan gaan condenseren. Doordat ventilatie in deze constructie vrijwel onmogelijk is zal het niet lang duren voor het staal gaat roesten en de [[balkkop]] door het vocht van de condens op het staal ook gaat rotten. Zorg er dus voor dat het staal niet door de isolatieschil prikt maar aan de buitenzijde van de isolatie blijft. De houtenbalk blijft een probleem, hier zijn wel oplossingen voor, maar die zijn zeer specifiek per project, [http://www.agrarischerfgoed.nl/overzicht-regionaal.html  laat u goed adviseren!]
+
Een koudebrug is slecht voor de constructie en materialen van de koudebrug of vlak naast de koudebrug. Als het buiten koud is en binnen warm dan lekt er (relatief) veel warmte weg door de koeudebrug. Het oppervlak van de koudebrug is dan aanzienlijk lager dan de omgeving. En op dit koude oppervlak vind condens plaats. Op een beslagen raam is de condens goed te zien. Maar deze condens kan dus ook optreden op andere oppervlakken als dat koudebruggen zijn. Zolang de condens weg geventileerd kan worden is er niet veel aan de hand. Het is in die gevallen vaak alleen wat hinderlijk. Beslaat een raam, zet het dan ook open, een beslagen raam geeft aan dat er geventileerd moet worden. Als er onvoldoende geventileerd wordt kunnen er op de koudebrug schimmelplekken onstaan of kan de constructie zelf aangetast worden.  
 +
 
 +
Een stalen [[muuranker]] dat bevestigd is aan een vloerbalk in een [[Isoleren_van_een_gevel#Isoleren_aan_de_binnenzijde|na geïsoleerde ruimte (aan de binnenzijde)]] is een gevaarlijke koudebrug. Het staal en het hout steken door de isolatie waardoor waterdamp op het het staal (koudste punt door geleiding van buitenaf) kan gaan condenseren. Doordat ventilatie in deze constructie vrijwel onmogelijk is kan het staan gaat roesten en de [[balkkop]] gaan rotten. Daarom is het belangrijk dat het ijzer (ook al zit het binnen) goed [[ijzer roestwerend behandelen|roestwerend behandeld]] is. Nog beter is het om het ijzer zo in te pakken dat het geen koudebrug vormd. Hierbij moet naukeurig aandacht geschonken worden aan de [[dampremmer]]. Deze moet niet onderbroken worden!  
  
 
===Bron===
 
===Bron===
Regel 9: Regel 11:
  
 
[[Categorie:moderne eisen]]
 
[[Categorie:moderne eisen]]
 +
[[Categorie: restauratie techniek]]

Versie van 13 apr 2012 09:28

Een koudebrug bestaat uit een materiaal dat gemakkelijk warmte geleid in tegenstelling tot zijn omgeving. Eigenlijk is de benaming warmtelek beter maar de benaming koudebrug is ingeburgerd. Hoe beter een gebouw geisoleerd is hoe groter het probleem van koudebruggen. In een geisoleerde gevel is een staalkozijn, een doorstekende betonlatei, enkel glas of ongeisoleerd metselwerk een koudebrug. Een houtenkozijn is geen koudebrug omdat het hout een neutrale geleider voor warmte is.

Gevaar van koudebruggen en het voorkomen van koudebruggen

Een koudebrug is slecht voor de constructie en materialen van de koudebrug of vlak naast de koudebrug. Als het buiten koud is en binnen warm dan lekt er (relatief) veel warmte weg door de koeudebrug. Het oppervlak van de koudebrug is dan aanzienlijk lager dan de omgeving. En op dit koude oppervlak vind condens plaats. Op een beslagen raam is de condens goed te zien. Maar deze condens kan dus ook optreden op andere oppervlakken als dat koudebruggen zijn. Zolang de condens weg geventileerd kan worden is er niet veel aan de hand. Het is in die gevallen vaak alleen wat hinderlijk. Beslaat een raam, zet het dan ook open, een beslagen raam geeft aan dat er geventileerd moet worden. Als er onvoldoende geventileerd wordt kunnen er op de koudebrug schimmelplekken onstaan of kan de constructie zelf aangetast worden.

Een stalen muuranker dat bevestigd is aan een vloerbalk in een na geïsoleerde ruimte (aan de binnenzijde) is een gevaarlijke koudebrug. Het staal en het hout steken door de isolatie waardoor waterdamp op het het staal (koudste punt door geleiding van buitenaf) kan gaan condenseren. Doordat ventilatie in deze constructie vrijwel onmogelijk is kan het staan gaat roesten en de balkkop gaan rotten. Daarom is het belangrijk dat het ijzer (ook al zit het binnen) goed roestwerend behandeld is. Nog beter is het om het ijzer zo in te pakken dat het geen koudebrug vormd. Hierbij moet naukeurig aandacht geschonken worden aan de dampremmer. Deze moet niet onderbroken worden!

Bron

De tekst is gebaseerd op:

  • Bureau Helsdingen